01Čo je to
L-glutamín je najhojnejšia aminokyselina v tele a jeho koncentrácia v krvi sa bežne pohybuje v rozmedzí 500–800 µmol/l; v bielkovinách tvorí asi 5–6 % viazaných aminokyselín. Telo si ho tvorí samo, preto patrí medzi neesenciálne aminokyseliny. Pri sepse, popáleninách, úrazoch, po operáciách a pri intenzívnej a dlhej záťaži však vlastná tvorba nepokryje spotrebu a glutamín sa stáva podmienene esenciálnym.
V USA je od roku 2017 registrovaný liek Endari, perorálny prášok, ktorý znižuje akútne komplikácie kosáčikovitej choroby u dospelých a detí od 5 rokov. V Japonsku je od roku 1969 hlavnou zložkou granulátu Marzulene S, lieku na gastritídu a peptický vred, a vo Švédsku a v Španielsku sa podáva vnútrožilovo ako dipeptid alanyl-glutamín (Dipeptiven) v rámci klinickej výživy.
V USA bol od roku 2004 registrovaný aj prášok NutreStore na syndróm krátkeho čreva, ktorý sa podával spolu s rastovým hormónom; jeho predaj je ukončený. Ako výživový doplnok sa glutamín bežne používa v športovej výžive, najmä pre imunitu a regeneráciu po náročnom tréningu.
02Mechanizmus účinku
Glutamín nesie dve skupiny s dusíkom, α-aminoskupinu a ľahko hydrolyzovateľnú amidovú skupinu bočného reťazca, preto je dôležitým prenášačom dusíka a amoniaku medzi tkanivami. Glutamínsyntetáza ho tvorí z glutamátu a amoniaku najmä v kostrových svaloch, pľúcach a tukovom tkanive; glutamináza ho štiepi na glutamát a amoniak v sliznici čreva, v bielych krvinkách a v bunkách obličkových kanálikov. Nalačno tvoria glutamín a alanín 48 % a 32 % aminokyselín, ktoré sval uvoľňuje do krvi.
Pre tenké aj hrubé črevo je glutamín kvantitatívne dôležitejším palivom než glukóza. Enterocyty asi 75 % glutamínu spaľujú v Krebsovom cykle, 10–15 % zabudujú do bielkovín a asi 10 % premenia cez pyrolín-5-karboxylát na prolín, ornitín a citrulín. V enterocytoch zvyšuje syntézu bielkovín a tlmí ich rozklad závislý od ubikvitínu a v ľudskej črevnej sliznici znižuje tvorbu prozápalových cytokínov.
Imunitné bunky spotrebúvajú glutamín rovnako rýchlo ako glukózu alebo rýchlejšie, najviac neutrofily. Glutamín je nevyhnutný pre delenie lymfocytov, tvorbu cytokínov, fagocytózu makrofágov a zabíjanie baktérií neutrofilmi a dodáva dusík na tvorbu purínov, pyrimidínov a aminocukrov; cez glutamát je predchodcom glutatiónu. Pri ťažkých katabolických stavoch klesá plazmatický glutamín na 300–400 µmol/l.
V kosáčikovitých erytrocytoch, ktoré sú citlivejšie na oxidačné poškodenie, zvyšuje glutamín podiel redukovanej formy NAD, a tým zlepšuje ich redoxný potenciál. Po perorálnej dávke 0,1 g/kg vrcholí glutamín v plazme asi po 30 minútach na približne 1028 µmol/l. Pri vyšších dávkach sa vstrebávanie nasycuje, pri dávkovaní dvakrát denne sa nehromadí, po vnútrožilovom podaní je polčas asi hodina a močom sa vylúči menej než 0,3 % dávky.
03Účinky
V randomizovanej, dvojito zaslepenej štúdii fázy 3 s 230 pacientmi vo veku 5–58 rokov s kosáčikovitou anémiou alebo jej formou s β0-talasémiou znížil L-glutamín v dávke 0,3 g/kg dvakrát denne počas 48 týždňov počet bolestivých kríz (medián 3 oproti 4 pri placebe) aj hospitalizácií (2 oproti 3). Liečení strávili v nemocnici menej dní (medián 6,5 oproti 11), prvá kríza prišla neskôr (84 oproti 54 dňom) a akútny hrudníkový syndróm sa objavil u 8,6 % oproti 23,1 % pri placebe, s hydroxyureou aj bez nej.
V randomizovanej, dvojito zaslepenej štúdii so 106 dospelými, u ktorých po črevnej infekcii vznikol syndróm dráždivého čreva s prevahou hnačky a zvýšená priepustnosť čreva, znížil glutamín v dávke 5 g trikrát denne za 8 týždňov skóre príznakov IBS-SSS aspoň o 50 bodov u 79,6 % pacientov, pri placebe u 5,8 %. Počet stolíc klesol na 2,9 oproti 5,4 denne a priepustnosť čreva sa normalizovala. Granulát Marzulene S, ktorý spája glutamín s azulénom, bol v japonských dvojito zaslepených štúdiách účinnejší než každá z jeho zložiek samostatne a pri chronickej gastritíde zlepšil na siedmy deň príznaky u 84,3 % pacientov.
Glutamín znížil u športovcov výskyt hlásených infekcií po vytrvalostnom výkone a u mladých dospelých urýchlil obnovu svalovej sily po excentrickej záťaži. V štúdii so 151 športovcami hlásilo počas týždňa po náročnom výkone žiadnu infekciu 81 % tých, ktorí po výkone a o dve hodiny neskôr vypili nápoj s glutamínom, a 49 % pri placebe. V dvojito zaslepenej skríženej štúdii so 16 mladými dospelými urýchlil glutamín v dávke 0,3 g/kg denne počas 72 hodín obnovu sily stehenných svalov po excentrickom cvičení a znížil svalovú bolesť po 24, 48 aj 72 hodinách.
U 10 rekreačne aktívnych mužov znížil glutamín užitý dve hodiny pred 60-minútovým behom pri 30 °C priepustnosť čreva už pri dávke 0,25 g/kg beztukovej hmoty a najvýraznejšie pri 0,9 g/kg. V metaanalýze 25 štúdií so športovcami znížil glutamín telesnú hmotnosť o 1,36 kg viac než kontrola, kým ukazovatele imunity, aeróbny výkon a zloženie tela sa nezmenili.
Pri ťažkých popáleninách randomizované štúdie opakovane ukázali, že glutamín znižuje infekčné komplikácie, najmä gramnegatívne, aj úmrtnosť, a popálená koža stráca exsudátom viac glutamínu než ktorejkoľvek inej aminokyseliny. V najväčšej štúdii RE-ENERGIZE s 1209 pacientmi s ťažkými popáleninami dávka 0,5 g/kg denne neskrátila čas do prepustenia (40 oproti 38 dňom) a úmrtnosť po šiestich mesiacoch bola podobná (17,2 % oproti 16,2 %). U 20 pacientov po úraze s oneskoreným hojením skrátil doplnok s antioxidantmi a 20 g glutamínu denne čas do uzavretia rany z 35 na 22 dní.
04Dávkovanie
Glutamín sa ako liek používa v troch podobách: perorálny prášok dávkovaný podľa hmotnosti pri kosáčikovitej chorobe (USA), granulát s 990 mg glutamínu v 1 g pri gastritíde a vredoch (Japonsko) a vnútrožilový dipeptid alanyl-glutamín v rámci klinickej výživy (Švédsko, Španielsko).
Jednotky
- ml/kg, g/kg
- na kilogram telesnej hmotnosti; napríklad 1 g/kg pri 70 kg = 70 g
Registrované dávkovanie
USA · FDA
Endari (L-glutamín, perorálny prášok, vrecká po 5 g) · zníženie akútnych komplikácií kosáčikovitej choroby u dospelých a detí od 5 rokov
5–15 g 2-krát denne podľa hmotnosti (10–30 g denne)
- Podanie
- perorálne, rozmiešané v 240 ml studeného nápoja alebo nápoja izbovej teploty, prípadne v jedle
- Načasovanie
- jedna dávka 5 g pod 30 kg, 10 g pri 30–65 kg, 15 g nad 65 kg
Japonsko · PMDA
Marzulene S, granulát (v 1 g 990 mg L-glutamínu a 3 mg azulénsulfonátu sodného) · subjektívne a objektívne príznaky žalúdočného a dvanástnikového vredu a gastritídy
1,5–2 g granulátu denne (1,49–1,98 g L-glutamínu)
- Podanie
- perorálne
- Načasovanie
- v 3–4 dávkach počas dňa
Na trhu od roku 1969; dávka sa upravuje podľa veku a príznakov.
Švédsko, Španielsko · registrovaný liek
Dipeptiven 200 mg/ml (N(2)-L-alanyl-L-glutamín), infúzny koncentrát · klinická výživa pri hyperkatabolických a hypermetabolických stavoch, spolu s parenterálnou alebo enterálnou výživou
1,5–2,5 ml/kg denne (0,3–0,5 g alanyl-glutamínu, teda 0,2–0,34 g glutamínu na kg)
- Podanie
- intravenózne, primiešané do infúzneho roztoku aminokyselín
- Trvanie
- najviac 3 týždne
1 ml obsahuje 134,6 mg glutamínu; u pacienta s hmotnosťou 70 kg je to 100–175 ml denne a alanyl-glutamín má tvoriť najviac 30 % prívodu aminokyselín.
Zdroje Dipeptiven — SPC (Švédsko 2023) ↗ · Dipeptiven — ficha técnica (Španielsko 2023) ↗
Off-label a klinická prax
Klinická výživa na JIS, odporúčania ESPEN 2023
popáleniny nad 20 % povrchu tela; kriticky chorí po úraze
0,3–0,5 g/kg denne pri popáleninách; 0,2–0,3 g/kg denne po úraze
- Podanie
- enterálne sondou alebo ústami, navyše k enterálnej výžive
- Trvanie
- pri popáleninách 10–15 dní od začiatku enterálnej výživy; po úraze prvých 5 dní, pri komplikovanom hojení rán 10–15 dní
Zdroj ESPEN 2023 ↗
Skúmané dávky
Randomizovaná dvojito zaslepená štúdia, 106 dospelých s IBS-D po črevnej infekcii
príznaky a priepustnosť čreva
5 g 3-krát denne (15 g denne)
- Podanie
- perorálne
- Trvanie
- 8 týždňov
Zdroj Zhou a kol. 2019 ↗
Dvojito zaslepená skrížená štúdia, 16 zdravých mladých dospelých
obnova sily a bolesť svalov po excentrickom cvičení
0,3 g/kg denne
- Podanie
- perorálne
- Trvanie
- 72 hodín
Zdroj Legault a kol. 2015 ↗
10 rekreačne aktívnych mužov, pokusy s placebom a tromi dávkami
priepustnosť čreva pri behu v teple
0,25–0,9 g/kg beztukovej hmoty v jednej dávke
- Podanie
- perorálne
- Načasovanie
- 2 hodiny pred 60-minútovým behom pri 30 °C
Zdroj Pugh a kol. 2017 ↗
Nemedicínske použitie (šport, kulturistika)
Šport (vytrvalostní a silovo trénujúci športovci)
imunita po vytrvalostnom výkone, regenerácia svalov a ochrana čreva pri záťaži
10–28 g denne
- Podanie
- perorálne
- Načasovanie
- 2-krát 5 g po vytrvalostnom výkone (hneď a o 2 hodiny neskôr); v štúdiách aj 2 hodiny pred záťažou
- Oproti liečbe
- 0,3–0,9× (10–28 g oproti 30 g denne, najvyššej dávke Endari)
Účinky a riziká podľa dávky Jednorazové dávky okolo 20–30 g znášajú zdraví dospelí bez nežiaducich účinkov, športovci užívali 28 g denne počas 14 dní bez ťažkostí a u pacientov dávky do 0,65 g/kg nezvýšili amoniak v krvi. Ochrana čreva pri behu v teple rástla s dávkou od 0,25 do 0,9 g/kg beztukovej hmoty; ako dlhodobo dobre doložený bezpečný príjem uvádza hodnotenie rizika 14 g denne.
IOC uvádza 2-krát 5 g po vytrvalostných pretekoch; v štúdiách so športovcami sa podávalo až 28 g denne.
Zdroje · stanovisko odbornej spoločnosti IOC 2018 ↗ · Gleeson 2008 ↗ · Castell a kol. 1996 ↗ · Pugh a kol. 2017 ↗ · Shao a Hathcock 2008 ↗
Prehľad dávok z registrácií, klinickej praxe a štúdií; pri každej je uvedený zdroj. Slúži na vzdelávanie, nie ako individuálny protokol. Dávky z nemedicínskeho použitia stoja vedľa liečebných na porovnanie a pre profil účinkov a rizík, ktorý sa s dávkou mení.
05Riziká a súvislosti
Registračný text Endari neuvádza kontraindikácie. V dvoch placebom kontrolovaných štúdiách so 187 liečenými pacientmi boli najčastejšími nežiaducimi účinkami zápcha (21 % oproti 18 % pri placebe), nevoľnosť (19 % oproti 14 %), bolesť hlavy, bolesť brucha a kašeľ. Častejšie než pri placebe sa objavila aj bolesť končatín (13 % oproti 7 %), chrbta (12 % oproti 5 %) a na hrudníku (12 % oproti 8 %); liečbu pre nežiaduce účinky prerušilo 2,7 % pacientov. Závažné nežiaduce reakcie boli v týchto štúdiách častejšie pri placebe a zodpovedali základnej chorobe.
U kriticky chorých s multiorgánovým zlyhaním na umelej pľúcnej ventilácii bol glutamín spojený s vyššou úmrtnosťou. V randomizovanej štúdii REDOXS s 1223 pacientmi, v ktorej skupiny s glutamínom dostávali glutamín vnútrožilovo aj enterálne, spolu v dvojnásobku odporúčanej dávky, zomrelo do 28 dní 32,4 % pacientov s glutamínom oproti 27,2 % bez neho (P = 0,05) a významne vyššia bola nemocničná a šesťmesačná úmrtnosť. SPC Dipeptivenu to pri nekompenzovanom šoku so zlyhaním obličiek vysvetľuje prekročením schopnosti organizmu glutamín spracovať. Odporúčania ESPEN z roku 2023 pripisujú vyššiu úmrtnosť z veľkej časti tomu, že skupiny s glutamínom mali už pri zaradení viac zlyhávajúcich orgánov.
SPC Dipeptivenu ho nepovoľuje pri ťažkej poruche funkcie obličiek (klírens kreatinínu pod 25 ml/min), ťažkej nedostatočnosti pečene, obehovom šoku, hypoxii, multiorgánovom zlyhaní a ťažkej metabolickej acidóze. Odporúčania ESPEN parenterálny glutamín nestabilným pacientom na JIS, najmä so zlyhaním pečene a obličiek, nepodávajú a dodatočný enterálny glutamín odporúčajú len pri popáleninách a po úraze.
Zdraví dospelí znášajú glutamín dobre: jednorazové dávky okolo 20–30 g nevyvolávajú nežiaduce účinky, športovci užívali 28 g denne počas 14 dní bez ťažkostí a hodnotenie rizika na základe klinických štúdií stanovilo ako dlhodobo dobre doložený bezpečný príjem 14 g denne. Pri granuláte Marzulene S, kombinácii s azulénom, uvádza registračný text kožné reakcie, zvýšené pečeňové testy a tráviace ťažkosti, všetky s výskytom pod 5 %.
06Ako zapadá do celku
Črevná sliznica mení časť glutamínu na prolín, ornitín a citrulín a enterálny glutamín zvyšuje v čreve aj tvorbu arginínu a jeho metabolitov; cez glutamát je glutamín predchodcom glutatiónu. Hodnotenie rizika z roku 2008 posudzovalo glutamín spolu s taurínom a arginínom a ako dlhodobo dobre doložený bezpečný príjem uviedlo 14 g glutamínu, 3 g taurínu a 20 g arginínu denne.
Štúdie a zdroje
- ENDARI (L-glutamine oral powder) — US prescribing information (Emmaus Medical) ↗DailyMed SPL effective 20 June 2025, initial US approval 2017: reduces acute complications of sickle cell disease in adults and children 5 years and older; 5–15 g twice daily by weight (<30 kg 5 g, 30–65 kg 10 g, >65 kg 15 g per dose), mixed in 240 ml of cold beverage or food; no contraindications; adverse reactions >10% in 187 treated patients (constipation 21 vs 18%, nausea 19 vs 14%, headache 18 vs 15%, abdominal pain 17 vs 16%, cough 16 vs 14%, pain in extremity 13 vs 7%, back pain 12 vs 5%, chest pain 12 vs 8%), discontinuation 2.7%; serious adverse reactions more frequent with placebo and consistent with the underlying disease; mechanism (NAD redox potential via reduced glutathione); PK (peak about 1028 µM about 30 min after 0.1 g/kg, saturable absorption, no accumulation, Vd about 750 ml/kg, IV terminal T½ about 1 h, urinary excretion <0.3%); phase 3 results (hospital days 6.5 vs 11, time to first crisis 84 vs 54 days, acute chest syndrome 8.6 vs 23.1%, benefit irrespective of hydroxyurea).
- NutreStore (L-glutamine powder for oral solution) — Drugs@FDA, NDA 021667 (Emmaus Medical) ↗Approved 10 June 2004 (orphan) for short bowel syndrome in patients receiving specialized nutritional support, with recombinant human growth hormone; label of 2021: 30 g daily (5 g six times daily) for up to 16 weeks; marketing status discontinued.
- MARZULENE S Combination Granules (マーズレンS配合顆粒; sodium azulene sulfonate hydrate and L-glutamine) — Japanese package insert, revised April 2024 (PMDA) ↗Marketed since May 1969, medical-use drug not designated for prescription: 1 g contains 990 mg L-glutamine and 3 mg sodium azulene sulfonate hydrate; improvement of subjective and objective findings in gastric ulcer, duodenal ulcer and gastritis; adults 1.5–2.0 g/day in 3–4 divided doses, adjusted by age and symptoms; adverse reactions (rash, urticaria, pruritus, liver enzyme increases, nausea, vomiting, constipation, diarrhoea, abdominal pain, flushing); double-blind trials: the combination superior to either component alone, chronic gastritis improved in 84.3% (140/166) at day 7; L-glutamine participates in hexosamine synthesis of the gastric mucosa (dogs).
- Dipeptiven 200 mg/ml koncentrat till infusionsvätska, lösning (N(2)-L-alanyl-L-glutamine) — Swedish summary of product characteristics (Läkemedelsverket, revised 15 May 2023) ↗Fresenius Kabi, first authorised 17 April 1996: 1 ml contains 200 mg alanyl-glutamine (82 mg alanine, 134.6 mg glutamine); part of clinical nutrition in hypercatabolic and/or hypermetabolic states with parenteral or enteral nutrition; 1.5–2.5 ml/kg/day (0.3–0.5 g alanyl-glutamine/kg), 100–175 ml for 70 kg, at most 30% of amino acid supply, treatment up to 3 weeks; contraindications (creatinine clearance <25 ml/min, severe hepatic insufficiency, circulatory shock, hypoxia, multiorgan failure, severe metabolic acidosis); a large multicentre ICU trial at twice the recommended total dose showed a trend to higher 6-month mortality in uncompensated shock with renal failure; T½ of the dipeptide 2.4–3.8 min.
- Dipeptiven 200 mg/ml concentrado para solución para perfusión — ficha técnica (CIMA, AEMPS, revised June 2023) ↗Spanish SmPC with the same composition (134.6 mg glutamine per ml), indication and dosing (1.5–2.5 ml/kg/day, 0.3–0.5 g alanyl-glutamine/kg).
- ESPEN practical and partially revised guideline: Clinical nutrition in the intensive care unit. ↗Full text (recommendations 26–29 with commentary): burns >20% body surface: additional enteral glutamine 0.3–0.5 g/kg/day for 10–15 days once enteral nutrition starts; critically ill trauma: 0.2–0.3 g/kg/day for the first 5 days, 10–15 days with complicated wound healing; other ICU patients: no additional enteral glutamine; unstable and complex ICU patients, particularly with liver and renal failure: no parenteral glutamine dipeptide. Commentary: earlier burn RCTs and the latest meta-analysis showed fewer infectious (mainly gram-negative) complications and lower mortality, challenged by the largest RCT; burn exudate loses more glutamine than any other amino acid; RCT in 20 trauma patients (antioxidants and 20 g glutamine/day for 14 days) shortened wound closure from 35 to 22 days; glutamine about 8% of amino acids in proteins; the REDOXS mortality largely explained by more organ failures at enrolment in the glutamine groups.
- A Phase 3 Trial of l-Glutamine in Sickle Cell Disease. ↗Multicentre randomized double-blind placebo-controlled phase 3 trial, 230 patients aged 5–58 with sickle cell anemia or sickle β0-thalassemia, 0.3 g/kg twice daily for 48 weeks: pain crises median 3.0 vs 4.0, hospitalizations 2.0 vs 3.0; two thirds on hydroxyurea; low-grade nausea, noncardiac chest pain, fatigue and musculoskeletal pain more frequent with glutamine.
- Randomised placebo-controlled trial of dietary glutamine supplements for postinfectious irritable bowel syndrome. ↗Randomized double-blind placebo-controlled 8-week trial in adults with post-infectious IBS-D and increased intestinal permeability, 5 g three times daily: ≥50-point IBS-SSS reduction in 79.6% (43/54) vs 5.8% (3/52); daily bowel movements 2.9 vs 5.4; permeability normalised; adverse events low and similar, none serious.
- A randomized trial of glutamine and antioxidants in critically ill patients. ↗Blinded 2×2 factorial RCT, 1223 critically ill adults with multiorgan failure on mechanical ventilation, glutamine intravenously and enterally from within 24 h of ICU admission: 28-day mortality 32.4% vs 27.2% (adjusted OR 1.28, P = 0.05, above the prespecified 0.044); in-hospital and 6-month mortality significantly higher with glutamine.
- A Randomized Trial of Enteral Glutamine for Treatment of Burn Injuries. ↗Double-blind RCT, 1209 patients with deep second- or third-degree burns (mean 33% of body surface), enteral glutamine 0.5 g/kg/day: median time to discharge alive 40 vs 38 days (P = 0.17); 6-month mortality 17.2% vs 16.2%; no substantial difference in serious adverse events.
- Glutamine supplementation reduces markers of intestinal permeability during running in the heat in a dose-dependent manner. ↗10 recreationally active men, placebo and 0.25, 0.5 and 0.9 g/kg fat-free mass 2 h before a 60-min run at 70% VO2max at 30 °C: lactulose-to-rhamnose ratio lower than placebo at every dose, most clearly at 0.9 g/kg; GI symptoms low.
- The Influence of Oral L-Glutamine Supplementation on Muscle Strength Recovery and Soreness Following Unilateral Knee Extension Eccentric Exercise. ↗Double-blind randomized placebo-controlled crossover study, 16 healthy adults aged about 22, 0.3 g/kg/day for 72 h after eccentric knee extension: greater relative peak torque at 180°/s immediately and 72 h after exercise; lower soreness at 24, 48 and 72 h.
- Does glutamine have a role in reducing infections in athletes? ↗Athletes after endurance or intensive exercise drank glutamine or placebo immediately and 2 h after exercise; questionnaires (n = 151) on infections over the next 7 days: no infection reported by 81% with glutamine vs 49% with placebo (P < 0.001). The 2 × 5 g dose is given by the IOC consensus.
- The effect of glutamine supplementation on athletic performance, body composition, and immune function: A systematic review and a meta-analysis of clinical trials. ↗47 studies in athletes over 18, 25 in the meta-analysis: weight reduction −1.36 kg; neutrophils reduced at doses above 200 mg/kg; higher post-exercise glucose with the glutamine dipeptide; no effect on immune markers, aerobic performance or body composition.
- Dosing and efficacy of glutamine supplementation in human exercise and sport training. ↗Review of glutamine use in sport: athletes take high amounts through protein supplements and free amino acids; acute intakes of about 20–30 g without ill effect in healthy adults; athletes consumed 28 g/day for 14 days without harm; up to 0.65 g/kg tolerated by patients without abnormal plasma ammonia.
- Glutamine as an Anti-Fatigue Amino Acid in Sports Nutrition. ↗Integrative review of 55 studies: glutamine is widely used in sports nutrition, especially for its immunomodulatory role; supplementation improved fatigue markers such as glycogen synthesis and ammonia accumulation.
- Glutamine: Metabolism and Immune Function, Supplementation and Clinical Translation. ↗Full text: most abundant and versatile amino acid; two amino groups (the α-amino group and the side-chain amide); plasma 500–800 µmol/l, falling to 300–400 in catabolic states; 5–6% of bound amino acids; conditionally essential in sepsis, burns, trauma, surgery and intense prolonged exercise; synthesis in lung, liver, brain, muscle and adipose tissue, consumption by intestinal mucosa, leukocytes and renal tubule cells; glutamine and alanine 48% and 32% of amino acids released by muscle post-absorptively; the gut uses glutamine more than glucose as fuel (about 75% oxidised, 10–15% into protein, about 10% to proline, ornithine and citrulline via P5C); enterocyte protein synthesis up and ubiquitin proteolysis down; lower pro-inflammatory cytokines in human intestinal mucosa; immune cells consume glutamine at rates similar to or greater than glucose, neutrophils the highest; lymphocyte proliferation, cytokines, phagocytosis, bacterial killing; nucleotide, amino sugar and GSH synthesis; enteral glutamine raises intestinal production of arginine, ornithine and citrulline.
- Glutamine metabolism and function in relation to proline synthesis and the safety of glutamine and proline supplementation. ↗Net glutamine synthesis mainly in skeletal muscle, lung and adipose tissue; glutamine is the major respiratory fuel of the small intestine and is used by immune cells, kidneys and liver; the intestine expresses P5C synthase, so proline is an end product of intestinal glutamine catabolism; glutamine supplementation is widespread and up to 0.57–0.75 g/kg/day is well tolerated.
- Risk assessment for the amino acids taurine, L-glutamine and L-arginine. ↗Observed Safe Level risk assessment from human clinical trials: no systematic pattern of adverse effects; evidence of safety strong up to 14 g/day of glutamine, 3 g/day of taurine and 20 g/day of arginine in healthy adults; higher intakes tested without adverse effects.
- IOC consensus statement: dietary supplements and the high-performance athlete. ↗Full text, immune-health table: glutamine is an energy substrate for immune cells, lowered after prolonged exercise and heavy training; some evidence of fewer upper respiratory symptoms after endurance events in competitors receiving 2 × 5 g.
